Čís. položky 22

Vízner František (Praha 1936 – 2011 Brno)

Váza se čtyřmi otvory
sklo topasové, povrch broušený a v kyselině leštěný, hranolový tvar se čtyřmi vrtanými otvory, sign. a dat. Vízner 93, 26 x 9 x 9 cm (Zí)

Vízner František je jedním z nejvýznamnějších českých sklářů 2. poloviny 20. století. Po studiu na VŠUP v Praze (prof. Štipl, Plátek a Bauch) se Vízner zaměřil na navrhování lisovaného skla v nově vzniklém výtvarném středisku při podniku ve Škrdlovicích, kde mezi lety 1967 a 1977 realizoval kolem 250 vlastních návrhů lisovaného a hutně zpracovaného skla. Řada těchto realizací se stala ikonami poválečného sklářského designu. V roce 1977 Vízner buduje ve Ždáru nad Sázavou vlastní sklářskou dílnu, opouští navrhování pro průmyslovou výrobu a zaměřuje se na ateliérovou práci. Pro jeho tvorbu jsou charakteristické brusem tvarované objekty jednoduchých forem, u kterých vyniká krása dokonalého tvaru, skloviny a řemeslného zpracování. Variabilita tvarů objektů není velká, zájem autora se zaměřuje na hledání optimálních proporcí objektu a barev použité skloviny. Matový povrch je zvolen autorem záměrně, mat totiž eliminuje okolní odlesky a odrazy a tím jasně definuje objem předmětu. František Vízner zhotovuje od daného objektu pouze jeden kus, jednotlivé mísy a vázy se vždy liší barvou skloviny a rozměry.

V roce 1996 autor navázal spolupráci se sklárnou Moser. Volba této sklárny byla pro něj logická – hledal sklárnu, která by splňovala jeho požadavky na nejvyšší možnou kvalitu skloviny i řemeslného zpracování. Pro tuto sklárnu navrhnul několik mís a váz. Do této aukce jsme vybrali dvě vázy Linea a Eclipse a mísu Peak, která variuje jeho nejslavnější Mísu se špičkou ze 70. let. Nabízená Váza se čtyřmi otvory je jeho ateliérovou prací, ukazuje, jak z  jednoduchého hranolového tvaru dokáže vykouzlit elegantní a nadčasový objekt.

Citát:
Mám rád několik svých tvarů, na kterých nelze pohnout ani milimetrem hmoty a barvy. Dokonalost pro mne znamená poznání a přijetí osobních omezení. Nechtít se rozprostřít v širokém prostoru neomezených přání. Chci být laskavě omezen materiálem, nářadím, vlastní rukou. Samota a koncentrace mne vede na cestě k dokonalosti.

15.10.2015 - 20:00

Dosažená cena: **
CZK 140.000,-
Odhadní cena:
CZK 100.000,-
Vyvolávací cena:
CZK 70.000,-

Váza se čtyřmi otvory

Citát:

Aukce: Křehká síla skla
Typ aukce: Salónní aukce
Datum: 15.10.2015 - 20:00
Místo konání aukce: ZIBA, Na Příkopě 20, Praha 1
Prohlídka: 01.10. - 15.10.2015