Čís. položky 6

Libenský Stanislav (Sezemice 1921 - 2002 Železný Brod)

Váza Vyhnání z ráje
sklo čiré, trychtýřový tvar, leptem a pestrými lazurami malovaný motiv Adama a Evy vyhnané z ráje, provedl Karel Rybáček, ředitel školy v KŠ, na dně značeno číslem 185/580, kolem 1948, výška 15,5 cm, průměr 21,5 cm (Zí)

Provenience: akad. arch. J. M. Rathouský
Literatura: Ricke H., Czech Glass 1945 – 1980, Arnoldsche 2005, str. 228, 229, č. kat 146 - barevné fotografie vázy se shodným motivem
Petrová S., České sklo, Praha 2001, str. 30, 31, obr 11, 12 – barevné fotografie vázy se shodným motivem
Klasová M., Libenský Brychtová, Gallery, Praha 2002, str. 25, obr 2 – barevná fotografie vázy se shodným motivem

Stanislav Libenský, snad nejvýznamnější český sklářský výtvarník a pedagog druhé poloviny 20. století. Po studiu sklářské školy v Novém Boru a Železném Brodě absolvoval VŠUP v Praze. Po návratu na Odbornou školu sklářskou v Novém Boru v roce 1945 vedl oddělení malování a leptání skla. Vedle pedagogické činnosti se již věnoval i volné tvorbě. V tomto období vytvářel vázy jednoduchých tvarů z čirého skla zdobené leptáním a malbou transparentními emaily. Autor na nich rozehrával pestré příběhy inspirované cirkusem, tancem, Orientem nebo biblickými motivy.
Vázu s jedním z nejkrásnějších výjevů, s motivem Adama a Evy vyháněných z ráje, právě nabízíme.

20.10.2016 - 20:00

Dosažená cena: **
CZK 90.000,-
Odhadní cena:
CZK 150.000,-
Vyvolávací cena:
CZK 80.000,-

Váza Vyhnání z ráje

Aukce: Křehká síla skla
Typ aukce: Salónní aukce
Datum: 20.10.2016 - 20:00
Místo konání aukce: "Soho" Podolské nábřeží 1, Praha 4
Prohlídka: 08.10. - 20.10.2016