Jaroslav Čermák
(Praha 1831–1878 Paříž)
Bouře na moři, signováno a datováno vpravo dole s věnováním
Jaroslav Čermák seinem Bruder Pepi zum Andenken 1855, olej na plátně, 92 x 102,5 cm, rámováno
Provenience:
Joseph Czermak (1825-1872), bratr autora;
Wilhelm Czermak st. (1856-1906), syn předchozího;
Wilhelm Czermak ml. (1889-1953), syn předchozího;
Soukromá sbírka, Vídeň.
Vystaveno:
Jubilejní výstava Jaroslava Čermáka 1878-1928, Obecní dům, Praha, květen – červenec 1928. č. k. 114 (Mořská bouře u Gibraltaru).
Reprodukováno:
Černý V., Mokrý F.V., Náprstek V., Život a dílo Jaroslava Čermáka, Praha 1930, sv. II, obr. 15.
Literatura:
Černý V., Mokrý F.V., Náprstek V., Život a dílo Jaroslava Čermáka, Praha 1930, sv. I, str. 34;
Soukupová V., Jaroslav Čermák, Praha 1981, str. 26.
Děkujeme PhDr. Michalu Šimkovi za odbornou pomoc při katalogizaci díla.
Jaroslav Čermák patří na trhu s uměním k velmi sporadicky se vyskytujícím autorům a nabízená práce je nejen svou proveniencí, ale i svými kvalitami dílem prvotřídním. Jak uvádí obsáhlá Čermákova monografie z roku 1930, rozměrné plátno vzniklo během Čermákovy návštěvy bratra Josefa (1825-1872) v Brně v roce 1855, a vysvětluje tak autorské věnování v jeho pravém dolním rohu. Čermák obraz namaloval zpaměti a zachycuje příhodu, kdy během plavby na moři přišel o téměř všechny své studie moře. Jednalo se patrně o podobné studie, jakou je např. akvarel Bárka na rozbouřeném moři, namalovaná v roce 1851 v Ostende. Jednu z mála analogií k nabízenému obrazu nacházíme v díle Rybář s chlapcem na lodi (Národní galerie Praha, inv. č. O 10255), který Čermák namaloval v roce 1857. Oba obrazy těží z jeho studijního pobytu v Belgii, kde se jeho malířský talent dynamicky rozvíjel pod vedením Louise Gallaita (1810-1887).
Esperta: Mag. Dimitra Reimüller
09.11.2020 - 16:00
EUR 16.550,-
- Stima:
EUR 10.000,- a EUR 15.000,-
Jaroslav Čermák
(Praha 1831–1878 Paříž)
Provenience:
Soukromá sbírka, Vídeň.
Vystaveno:
Reprodukováno:
Literatura:
Asta: | Dipinti dell’Ottocento |
Tipo d'asta: | Asta in sala con Live Bidding |
Data: | 09.11.2020 - 16:00 |
Esposizione: | 02.11. - 09.11.2020 |
** Prezzo d'acquisto comprensivo di tassa di vendita e IVA