Čís. položky 367

Diadém

platina, osm spirálových článků osazených osmi středovými diamanty starého briliantového brusu celk. cca. 1,00 ct, diamanty různého brusu celk. cca. 6,60 ct a diamantovými routami celk. cca. 4,35 ct, 950/1000, v. 91,20 g, 20. léta 20. století, atest puncovního úřadu, chybějící routky, stopy oprav, bez konstrukce, bez etuje (Ši)

Diadém přestavuje mistrovské dílo, které bylo s největší pravděpodobností vytvořeno počátkem 20. století v některém z předních evropských klenotnických domů. Nabízí se srovnání s tzv. Townsend Tiarou z roku 1905, z produkce firmy Cartier, dnes uloženou v Cartier Collection

Společenské "bílé" šperky období Belle Epoque (v Anglii zhruba odpovídající Edwardian period) se vyznačují neobyčejnou lehkostí a křehkostí, kterou jim dodává použití bílého kovu posázeného v celé své ploše zářivými diamanty. Symetrická, ke středu gradující kompozice, je složená z osmi pohyblivě spojených článků ve tvaru spirálově stočených úponků provedených v platině, a osazených více než tisícovkou diamantů v celkové hmotnosti přibližně 12,00 ct.

Ve vyšších společenských vrstvách byl diadém neodmyslitelnou součástí finální úpravy účesu pro různé slavnostní příležitosti jako například plesy, koncerty, či velká rodinná setkání. V období mezi lety 1890 - 1920 byl téměř povinnou součástí společenského oděvu dámy při audienci u královského dvora, dnes si bez něj neumíme představit nevěstu "v bílém".

Drahé, nákladné šperky se stávaly základem rodinného majetku a diadémy k němu rozhodně patří.  Královské rodiny vlastní celé sbírky diadémů, čelenek či tiár, jedna z nejrozsáhlejších patří britské královně Alžbětě II.

Tento jedinečný klenot pochází z majetku rodiny Vojtěcha Mastného, jednoho z nejvýznamnějších právníků a diplomatů éry první Československé republiky.  Šperk nechal vyrobit pro svou manželku, pravděpodobně na jedné ze svých misí, buď v Londýně, nebo v Berlíně, kde působil jako vyslanec.

K tomuto diadému se nedochovala nosná konstrukce, lze ho však použít k dalšímu přepracování na nový šperk, zcela v duchu původního určení podobných šperků, které vždy mívaly multifunkční využit

23.05.2015 - 15:00

Dosažená cena: **
CZK 1.200.000,-
Odhadní cena:
CZK 750.000,-
Vyvolávací cena:
CZK 360.000,-

Diadém

Aukce: Umění a starožitnosti
Typ aukce: Salónní aukce
Datum: 23.05.2015 - 15:00
Místo konání aukce: Hotel Marriott, Prague
Prohlídka: 16.05. - 23.05.2015